Träna på Arlanda

Jag är på väg hem från Italien och har precis gjort något jag funderat på länge men som inte blivit av, testa Clarion Arlandas gym. De har superfint gym som jag tittat in i då jag bott där och med en anslutning på några timmar är det ju ett perfekt sätt att slå ihjäl tid och fräscha till kropp och knopp mellan flygningar. Tyvärr är poolen trasig just nu, annars ingår även den i inträdesbiljetten till gym&relax.

Konditionsmaskiner finns massor, två roddmaskiner varav jag avslutade mitt pass med intervaller på den ena så att hon som satt på den andra plötsligt blev klar, kanske frustade jag lite oväntat mycket för att vara i ett hotellgym? Löpband, trappmaskin, cyklar och så ett gäng bra gymmaskiner. De klassiska för träning av ben och överkropp.

 

Ingen skivstång men smithmaskin och gummiband av olika sorter! Finns inga minibands, det hade jag med egna i handbagaget. Inga pinnar, alltså typ kvastskaft som går använda till uppvärming och rörlighet, men ett handtag till dragmaskinen funkade fint åtminstone för mig och mina uppvärmningsgoodmornings.

Kettlebells finns men bara en av varje sort, funkade bra för mig det här passet men tycker det är lite synd när det inte finns. Förstår poängen, blir rätt många KBs annars och många KB-övningar är bara med en, men jag kör ganska många övningar med dubbla t.ex. farmers walk och sumomarklyft. Hantlar finns par som vanligt. Tränade i strumplästen gjorde jag som ni ser, tack och lov inget förbud mot det eftersom det är drygt packa i handbagaget och kanske inte ens ska med på själva resan. Skulle det vara någon som tyckte något så finns faktiskt badtofflor att låna! Funkar ju mot upplevd sunkighet antar jag? Eftersom det är väl mest det som är anledningen till krav på skor eller åtminstone strumpor (rätta mig om jag har fel. Tappa saker på tårna är ju på egen risk så det är inte det)

Det här kalaset gick på 100 kr och betalas i receptionen på Clarion mitt i sky city, på ”sky bridge” som den kallas, ingång vid rulltrapporna så finns liksom en bro bak mot clarion. Passera Sas radisson (har inte testat deras gym men de har kanske också ett?) och så ligger clarion på höger sida. I priset ingick skåp med kodlås, dusch/schampo i duscharna, rent och fräscht omklädningsrum, frukt i gymmet, bastu, hudcreme och ren handduk och badtofflor. Hur bra?!

img_4825

Vips så var jag färdigtränad!

img_4829

2 reaktioner till “Träna på Arlanda

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s