Igårkväll åt jag julbord på Sävargården och blev glatt överraskad över hur de utökat sitt julbord. Jag brukar föräta mig på fiskdelen som jag tycker är det bästa där me i år fanns även ”det gröna bordet” med bara vegetariska och veganska rätter. Jag försöker äta mer vegetariskt och med mjölkfritt blir det ofta vegan så det passade mig perfekt. Jag provade vegan-Jansson, en rätt jag är glad set är grädde i så jag slipper i vanliga fall men den här var riktigt god (kanske inte smakade som janssons?!) och bräserad fänkål, blomkålssoppa och grönkål med charlottenlöksvinägrette. Istället för glasmästarsill fanns glasmästaraubergine.
Vi som trodde att det skulle bli svårt uppfylla dagens lucka i snällkalendern ”ät bara vegetariskt” lyckades iallafall litegrann. Det var annars en svår dag att göra det på, det är riktigt goda revbenspjäll och sillsorter på Sävargården också.
En annan nyhet var att dessertbordet formligen exploderat i storlek och fanns många fler sorter av allt möjligt nu, till mina kollegors stora förtjusning. Jag är verkligen ingen efterrättsmänniska så jag brydde mig inte ens om att fråga om något var mjölkfritt utan jag tog några revbenspjäll och lite mer grönkål till.
Det svenska julbordet vinner verkligen på att blandas upp med lite grönt! Jag åt julbord med kollegorna häromdan och eftersom 3 av 8 är vegetarianer blev det libanesiskt julbord 😉
Ja det är en utmaning om man är helt vegetarian, men gud så gott det lät med libanesiskt!! 🙂
Oj, försvann min kommentar nånstans…? (Om denna kommer fram men inte den andra, kolla i papperskorgen!)
Där var den! Så märkligt
Julbord är fint men det bästa är att lyckas med konststycket att inte rulla därifrån. 🙂