S7 – SelectedSeven
Jorå, det finns en dag för allt och idag är det kladdkakans dag. Det firade jag med att för första gången baka på glutenfritt mjöl, eftersom en av mina nya kollegor är glutenallergiker. Tyvärr är det ofta mjölkpulver i glutenfritt mjöl så det gäller att vara uppmärksam. Det kan behöva dimensioneras om när man byter ut mjölsorten men faktiskt bytte jag bara ut ingredienserna i ett gammalt klassiskt recept jag hittat i en receptbok bara med kladdkakor i olika varianter (Maria Öhrn) till en helt mjölk- och glutenfri kladdkaka.
Mjölkfri & glutenfri kladdkaka:
- 100 gram mjölkfritt margarin
- 2 ägg
- 3 dl strösocker
- 2 ½ dl gluten- och mjölkfritt mjöl
- 4 msk kakao
- 1 ½ tsk vaniljsocker
- ½ krm salt
Smörj och bröa formen med kokos (så det blir glutenfritt men också jättegott!). Smält margarinet på låg värme. Vispa ägg och socker poröst och tillsätt sedan smöret. Blanda det torra och rör ner i äggsmeten. Rör försiktigt sönder eventuella klumpar. Häll i formen och grädda ca 20 min på 200 grader.
Den gjorde stor succé och till den serverades sojaglass, att jag lagt den i frysen men inte tänkt på att kolla om den var på är en annan historia….
Mmmm, kladdkaka är den bästa kakan enligt mig.
Blir lite nyfiken; vad är det för webbutik du har?
//bara anna
Det håller jag med dig om! 🙂
det är en butik med mjölkfri choklad! Vi försöker också ha bara rättvisemärkt och ekologiskt så det finns mycket god choklad i flera bemärkelser:) Är själv mjölkallergiker och försöker handla ekologiskt och odla själv och så, så det är väldigt kul kunna erbjuda det till andra också. Kolla gärna in! 🙂 http://www.selectedseven.se
Hej! Undrar bara om det är 2 1/2 el 4 dl mjölmix som gäller i receptet?
/MVH Sara
Men Gud har inte sett den där missen! Bra fråga, blir lite osäker nu men kan inte tänka mig det är 4, måste vara 2,5! Testa med det först och ta i mer om det behövs 🙂
Har kollat upp i boken nu, 2,5!!