Idag var en utflyktsdag som heter duga! Vi började med att rida islandshäst en halvtimme utanför Reykjavik. Det var längesen jag red men jag har ridit lite islandshäst i Ammarnäs så jag hängde på den lite snabbare gruppen och töltade. Solen sprack fram och vyerna var magiska.
Sen fick vi lunch inne på stallets hotell och därefter bussrundtur till Reykjaviks must see – gyllene cirkeln. Att trängas med massvis med busslaster gör jag helst inte men det går inte undvika här, och det var faktiskt värt det. Och jag unnar ju alla att få se det. Mer bilder finns i kameran och nu längtar jag hem att börja kolla på dem men en snabbgenomgång kommer här:
Geyser – geotermiskt område med bubblande och sprutande varmvattenkällor.
Gullfoss vattenfall. Mäktigt.
Thingvellir nationalpark med alltingets ursprungliga plats, det var här parlamentet grundades 980. Och där kontinentalplattorna håller på att sakta men säkert glida isär.
Att rida islandshäst på Island är något jag drömmer om att få göra!
Ja det var en dröm som gick i uppfyllelse!
Rida på Island är ett måste, och även om Gyllene cirkeln är ganska turistig så är dte ju verkligen värt att se!
Vilka bilder, detta land är något alldeles unikt. Har varit där en gång på ett läger men inte riktigt känt att jag ”gjort” Island. Tack för inspiration!
Tack! Ja det är det verkligen:) kul du inspireras, hoppas du får möjlighet åka dit någon fler gång!