Efter en riktigt trevlig AW med några jobbarkompisar igårkväll kom jag hem tidigt och ville inte alls börja kolla på nåt internet, läsa i en bok eller så utan jag hoppade i säng och vaknade imorse som en nyponros klockan sju. Tantvarning!
(dessutom börjat fundera väl mycket på huruvida björkarna började knoppa vid den här tiden förra året, om det är tidigt eller sent…. kanske lika bra kapitulera och skaffa en 5-årsdagbok för väder och plantering och annat viktigt)
En mamma, en vovve och en moster kom hit, och med sig har fina moster som verkligen kan det här med plantering en tomatplanta och en physalis! Snacka om att mina ligger i lä…. Kaffe såklart, och tips och tricks mer eller mindre gröna fingrar emellan. Så kommer kusin och kusinbarn, tillika hundens bästis, hit och tjejmyset är i sitt esse kring halv tio på lördagsförmiddagen.
Hela konkarongen ut på stan, införskaffa lite fina lådor åt blommorna och sen hem igen för dagens stora happening: schampootillverkning.
Nu är här så fint så fint, och det doftar så gott så gott.